Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Będą zwolnienia podatkowe za proekologiczne zachowania. Rząd pracuje nad zachętami

Data publikacji: 2017-09-15, Data modyfikacji: 2017-09-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Będą zwolnienia podatkowe za proekologiczne zachowania. Rząd pracuje nad zachętami

Ministerstwo Finansów planuje zachęty podatkowe dla rozwiązań proekologicznych m.in. zerową stawkę akcyzy na CNG - sprężony gaz ziemny, zwolnienie z akcyzy aut elektrycznych, czy wyższą kwotę amortyzacji dla samochodów na prąd - powiedział PAP wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Janczyk przypomniał, że trwają prace nad projektem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której gospodarzem jest Ministerstwo Energii. Zaznaczył, że Ministerstwo Finansów ma bardzo istotny wkład w zapisy tej ustawy. Dotyczą one mechanizmów podatkowych w stymulowaniu rozwiązań proekologicznych. 

"Chcemy zaproponować zwolnienie z akcyzy na samochody elektryczne. Mamy również propozycje podniesienia kwoty, która mogłaby być wliczana w koszty prowadzonej działalności gospodarczej przy zakupie pojazdów elektrycznych do 30 tys. euro z obecnie obowiązujących 20 tys. euro" - powiedział wiceminister. 

Poinformował, że zgodnie z danymi za 2015 r. wpływy z akcyzy od samochodów hybrydowych - było ich 3,8 tys. - wyniosły 24 mln zł. Dla porównania w budżecie na ten rok z tytułu akcyzy od samochodów zaplanowano 2,3 mld zł, z czego po lipcu wpływy osiągnęły 61,9 proc. z tej kwoty. "To daje konkretny rezultat przy myśleniu o preferencjach dla tej sfery" - zaznaczył wiceminister. 

Dodał, że kolejna propozycja resortu finansów dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku stanowisk, w których pojazdy elektryczne miałyby być zasilane w energię. Zwolnieniu podlegałaby także związana z tym niezbędna infrastruktura. Ponadto, jak poinformował Janczyk, ministerstwo pracuje również nad zniesieniem akcyzy na paliwo CNG - sprężony gaz ziemny. 

"Mogłoby być ono użyte na większą niż do tej pory skalę na przykład w zasilaniu autobusów miejskich. Mamy informację od podmiotów, które operują w tej branży, dostarczają tego nośnika energii, że jest duże zapotrzebowanie na obniżenie tej stawki akcyzy" - powiedział. 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
starogardzki

Powiat starogardzki - powiat w województwie pomorskim ma swoją siedzibę w Starogardzie Gdańskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Skórcz, Starogard Gdański (gmina miejska), Czarna Woda, Skarszewy, Bobowo, Kaliska, Lubichowo, Osieczna, Osiek, Skórcz, Smętowo Graniczne, Starogard Gdański (gmina wiejska), Zblewo.

Walory turystyczne, jakie ma do zaoferowania ziemia starogardzka to przede wszystkim obszary nieskażonej przyrody. Malowniczość terenów zapewniają tu liczne strumienie, rzeki i jeziora. Każdy turysta powinien odwiedzić Bory Tucholskie. Oprócz chronionej roślinności zaobserwować tu można m.in. daniele, jelenie, sarny, zające, jenoty, dziki, a także liczne gatunki występującego na tych obszarach ptactwa.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola